Westcountry Ultra 2021 Results

 

 

 

Flat 50 Miler
 

1.  Ben Warren                                         6:55:43 (COURSE RECORD)

2.  Matt Selway                                        7:20:41 (UNDER PREVIOUS RECORD)

3.  James Warren (No relation to Ben!)                 7:46:35

4.  Mark Moore                                         7:54:31

5.  Neil Cox                                           8:05:00

6.  Rob Collier                                        8:37:33

7.  Tom Guppy                                          8:40:15

8.  David Hannah                                       8:49:58

=   Oliver Jones                                       8:49:58

10. Gee Rosewarne (1ST FEMALE)                         8:50:15

11. Edward Paull                                       9:06:31

12. Nina Wagstaff (2nd FEMALE)                         9:23:03

=   Ed Clements                                        9:23:03

14. Darren Chalk                                       9:23:31

15. Stephen Lewis                                      9:27:41

16. Ashley Trudgeon                                    9:32:10

17. Dean Taylor                                        9:37:23

=   Joshua Turner                                      9:37:23

19. Harriet Foreman  (3rd FEMALE)                      9:39:03

=   Jenny Lailey     (3rd FEMALE)                      9:39:03

21. Mark Adams                                         9:48:40

22. James Nicholas                                     9:51:16

23. Ben Edwards                                        9:51:28

24. Natalie Platten  (5th FEMALE)                      9:57:10

=   Shelley Gumbleton(5th FEMALE)                      9:57:10

26. Steve Skedgell                                     10:17:24

27. Marcus Pugh-Smith                                  10:18:30

=   Jonathan Pugh-Smith                                10:18:30

29. James Paull                                        10:19:17

30. John Cartwright-Terry                              10:26:24

31. Daniel Miller                                      10:27:24

32. James Smith                                        10:31:04

33. Ian Morris                                         10:34:44

34. Damon Butler                                       10:36:41

=   Ron Foord                                          10:36:41

36. Chris Jarvis                                       10:43:41

37. Nadine Brown   (7th FEMALE)                        10:52:24

38. Tim Drew                                           10:53:10

39. Karen Burgess  (8th FEMALE)                        10:56:34

=   Sarah Bennett  (8th FEMALE)                        10:56:34

41. Kyle Rutherford                                    11:04:07

42. Jo Boon         (10th FEMALE)                       11:06:42

43. Dominik Zalewski                                   11:12:40

44. Martin Draper                                      11:14:50

45. Laurent Boon                                       11:18:14

46. Timothy Sullivan                                   11:18:30

47. Paul Lambert                                       11:19:05

48. David Price                                        11:19:24

49. Max Barnett                                        11:28:16

50. Paul Stout                                         12:59:15

51. Rick Sharp                                         13:33:07

=   Melanie Smith (11th FEMALE)                        13:33:07

53. Vern Klein                                         13:38:45

54. Nik Langdon-Ward                                   13:39:45

55. Sean Dickinson                                     13:40:03

56. Matt Brown                                         13:48:45

57. Amie Sibley   (12th FEMALE)                        13:56:50

=   Tim Sibley                                         13:56:50

59. Georgina Brice (13th FEMALE)                       14:00:11

60. Gill Eaborn    (14th FEMALE)                       14:00:45

61. Alan Dobson                                        14:07:14

=   Mark Dobson                                        14:07:14

=   Stephen Letchford                                  14:07:14

64. Warren Ryan    (100 Miler - stopped at 50)         14:19:45

65. Andrew Laurance                                    14:58:09

HILLY 50 MILER

1.  Zennon Sherley-Dale                                 8:05:12  (COURSE RECORD)

2.  Joshua Lee                                          8:39:53

3.  Martin Webb                                         9:18:13

4.  Mark Davies                                         9:24:48

5.  James Ross                                          9:28:48

6.  Andy Fraser                                         9:47:29

7.  Danny Hawkins                                       10:06:15

8.  Steven Collinson                                    10:08:28

9.  Ian Britton                                         10:56:16

10. David Brown                                         10:59:48

11. Ed White                                            11:27:40

12. Peter Lemon                                         11:29:01

=   Rob Allen                                           11:29:01

14. Paula Lawton-Archer  (1st FEMALE)                   11:47:21

15. Matt Constance                                      11:48:21

=   Paul Elliott                                        11:48:21

17. Jon Short                                           12:01:01

18. Sandra Moffat        (2nd FEMALE)                   12:18:01

19. Simon Clayson                                       12:32:06

=   Luke Taylor                                         12:32:06

21. Ian Hardaker                                        12:37:10

22. Dave Marshall                                       12:56:31

23. Jo Johnson-Taylor    (3rd FEMALE)                   13:27:02

=   Laura Collacott      (3rd FEMALE)                   13:27:02

=   Sandy Hending        (3rd FEMALE)                   13:27:02

=   Col Collis                                          13:27:02

27. Darren Cox                                          13:34:12

=   Maria Crawford       (6th FEMALE)                   13:34:12

29. Vicki Trundle        (7th FEMALE)                   14:06:15

30. David Dencer                                        14:09:15

31. Liza French          (8th FEMALE)                   15:02:15

=   Rhian Rogers         (8th FEMALE)                   15:02:15

33. Tom Brindle                                         15:03:15

34. Gaby Nicoara         (10th FEMALE)                  16:13:13

35. Ruth Lang            (11th FEMALE)                  16:15:13

=   Tom Blatchford                                      16:15:13

=   Carl Sturman                                        16:15:13

100 Miler

1. Lee Harwood                                         21:40:50

2. Alan Clark                                          24:25:30

3. Jan Voorspoels                                      26:22:15

4. Tom Sopp                                            27:11:14

5. Amy Blackburn        (1st FEMALE)                   29:39:13

6. Lisa Hatchard        (2nd FEMALE)                   30:15:18

7. Nathanael Ingram                                    30:19:16