WESTCOUNTRY ULTRA 2016 RESULTS

 

FLAT 50 MILER

 

1. Alan Clark              9:14:00  (COURSE RECORD)

2. Tristan Wilson          9:31:03

3. Paul Masters            9:33:01

4. Anri Cohen              10:18:27

5. Rob Constable           10:44:15

6. Rob Lush                11:03:22

7. Simon Knight            11:32:12

8. Emma Rathbone           11:33:40

9. Peter Hall              11:34:34

10. Chris Hayward          11:35:55

11. David Brown            11:42:12

12. Tara Rufus             11:59:52

= Martin Draper            11:59:52

= Jane Stedman             11:59:52

= Nicky Lees               11:59:52

16. Adrian Edwards         12:18:21

17. Shaun Watts            12:33:17

= David Hall               12:33:17

19. Andy Mear              12:43:21

= Bernard Genge            12:43:21

= Peter Telford            12:43:21

= John Wallis              12:43:21

23. Jo Bailey              13:10:01

24. Robert Cowlin          14:23:49

25. Peter Kneil            15:05:00

= Darren Meadows           15:05:00

= Becca Jack               15:05:00

28. Kris Jones             15:16:04

= Brett Leacher            15:16:04

30. Lisa Hewitt            15:35:00

= Coen De Groot            15:35:00

 

 

THE FOLLOWING RUNNERS TOOK ON THE COURSE BUT ON THIS OCCASION THE COURSE WON:- Tim Russell, Andy Brown, Becky Brown, James Beech

 

 

HILLY 50 MILER

 

1. James Hartshorn          11:28:10  (COURSE RECORD)
2. Andrew Procter           11:44:33 

3. Matt Coffey              12:05:07

4. Kevin Palmer             12:16:02

=  Robert Deller            12:16:02

6. Joanne Plumbley          12:33:20

= Rosina Rowland            12:33:20

= Neil McKay                12:33:20

9. Paul Frost               13:32:01

= Mark Beer                 13:32:01

= Richard McAvoy            13:32:01

= Rob Smith                 13:32:01

= Steve May                 13:32:01

14. Simon West              14:03:34

= Daniel Frost              14:03:34

16. Stuart Wallace          14:47:28

= Cath Taylor               14:47:28

= Vicki Trundle             14:47:28

= Richard Corp              14:47:28

= David Langrish            14:47:28

= Steven Moule              14:47:28

22. Becky Tydd              16:20:02

= Leah Jones                16:20:02

 


THE FOLLOWING PEOPLE ATTACKED THE HILLS WITH ALL THEY HAD BUT THIS TIME THE HILLS HAD JUST A LITTLE BIT MORE:- Nick Wilde, Jo Sleep, Roger Nosworthy, Bridget Funnell

 

 

 

100 MILER

 

1. Alistair Higgins         22:41:20  (COURSE RECORD)

2. Daniel Masters           23:13:18

3. Byron Crook              26:41:11

4. Ellen Cottom             27:05:07

5. Michael Petley           28:18:15 

= Gareth Watkins            28:18:15

7. Laurence Jones           29:50:42

= Ant Doolan                29:50:42

= Louise McWilliams         29:50:42

10. Chris Peach             34:15:00

 

 

THE FOLLOWING PEOPLE RAN A LONG WAY BUT NOT QUITE 100 MILES THIS TIME:- Richard Cormack, Martin Young, Richard Clifton, Rachel Burke, Lee Gardiner, Tony Hall, Mark Thompson, Jonathan Lim, Marc Jones, Neil Wheeler, Guy Mawson, Jon Rowles, Mark Stockman